Moneta kolekcjonerska Mikołaj Kopernik z serii „Wielcy polscy ekonomiści ” zdobyła główną nagrodę w kategorii Moneta klasyczna w międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”.

 

 

W dwunastej już edycji konkursu „Coin Constellation – 2018”, który odbył się w ramach międzynarodowej konferencji COINS-2018 w Moskwie, wzięło udział 41 uczestników z 26 państw. W konkursie, w którym zgłoszono ponad 220 monet w 9 kategoriach, mogły uczestniczyć tylko monety wyemitowane w roku 2017. Moneta Narodowego Banku Polskiego zdobyła główną nagrodę w kategorii Moneta klasyczna.

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł, upamiętniająca wybitnego polskiego astronoma i ekonomistę Mikołaja Kopernika wyemitowana została przez Narodowy Bank Polski 24 kwietnia 2017 roku. Moneta przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu Rozprawy o biciu monety, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment tego dzieła obecny jest również na awersie. Moneta była inauguracją serii „Wielcy polscy ekonomiści”, którą Narodowy Bank Polski pragnie uczcić sławnych polskich ekonomistów. Na zlecenie NBP monetę wyprodukowała Mennica Polska SA. Więcej informacji na temat monety można znaleźć w folderze emisyjnym na stronie internetowej NBP.

 

Więcej informacji na stronie NBP (naciśnij link).